Kotły kondensacyjne, a ogrzewanie mieszkań w blokach

Ogrzewanie w bloku, szczególnie w okresie zimowym jest niezmiernie ważne. Wybór odpowiedniego kotła gazowego, pozwoli na spore oszczędności, związane z opłatami za zużycie gazu. Nietrudno jest się domyśleć, że kotły o klasie A lub A+ itd. będą najlepszym rozwiązaniem, w tym kotły kondensacyjne, z zasobnikiem, dzięki którym można również grzać ciepłą wodę i zużywać gaz do gotowania na kuchni.

Gazowe ogrzewanie

Koszty związane z opłatami za gaz są bardzo różne, w zależności od tego, jaką powierzchnię ogrzewa piec. O ile w sezonie jesiennym i w okresie wiosennym tego typu kocioł nie pracuje non stop oraz wyłącza się dzięki automatycznemu sterownikowi, tak też w okresie zimowym może chodzić przez cały czas. Ogrzewanie gazowe w bloku się sprawdza. Dzięki rozwiązaniu ustawienia pieca w taki sposób, aby grzał tylko do ustawionej temperatury.

 

Dopasowanie kotła gazowego do zapotrzebowania

Dopasowanie kotła względem zapotrzebowania, takiego, który jest klasyfikowany, jako oszczędne ogrzewanie mieszkania jest trafne. Jeżeli wybór kotła gazowego nie zależy jedynie od nas, tylko od wszystkich mieszkańców danego bloku, to warto jest przedyskutować wszystkie za i przeciw na zebraniu ogólnym. Warto również wcześniej się przygotować do takiego spotkania:

  • Porównać ceny za dostępne kotły,
  • sprawdzić ich wydajność,
  • energooszczędność,
  • funkcjonalność,
  • czy istnieje możliwość sterowania piecem z mieszkania.

Oczywiście każdy ma inne preferencje względem grzania. Niektórym osobom wystarczy 19 stopni Celsjusza w mieszkaniu, innym ustawione 22 stopnie to za mało. Jednakże prawda jest taka, że w przypadku mniejszych mieszkań ulokowanych pomiędzy innymi mieszkaniami w bloku, gdzie temperatura grzania sięga wysokich temperatur, często nie trzeba bardzo dogrzewać lokalu mieszkaniowego. Osoby mieszkające w blokach wiedzą, o czym mowa. Często w blokach, szczególnie komunalnych grzanie mieszkania, wraz z wodą i wywozem śmieci jest opłacane w formie komornego.