kuchnia-okap

Nowoczesne okapy kuchenne: przyścienne – który wybrać?

Okap kuchenny pełni kilka funkcji – nie tylko chroni mieszkanie przed rozchodzeniem się przykrych zapachów, ale także zapobiega odkładaniu się na meblach czy ścianach tłustego osadu. Współcześnie istnieje wiele rodzajów okapów, dlatego niektórzy mogą mieć wątpliwości co do tego, który z nich wybrać.

Okap przyścienny, podszafkowy, wyspowy czy nablatowy?

W ofercie sklepów jest naprawdę wiele modeli okapów kuchennych. O wyborze powinna decydować przede wszystkim dostępna przestrzeń w kuchni, a także indywidualne preferencje – należy zastanowić się, czy okap ma stanowić widoczny element w kuchni, czy może być jak najmniej zauważalny.

Okapy wyspowe

Obecnie popularnością cieszą się okapy wyspowe, które montuje się do sufitu, najczęściej pośrodku kuchni tuż nad wyspą, na której umieszczona jest płyta grzewcza. Taki okap jest nie tylko użyteczny, ale także może stanowić świetny element wystroju wnętrza i podkreślić jego charakter. Okapy wyspowe świetnie rozświetlają kuchnię, tym samym zwiększając komfort podczas gotowania, natomiast ich specjalny stelaż umożliwia wygodne i proste przytwierdzenie do sufitu w dowolnym miejscu.

Okap przyścienny

Przyścienne okapy kuchenne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na ścianie. Takie urządzenia pracują jako wyciąg z podłączeniem do komina lub jako pochłaniacz kuchenny. Zbudowane są z podstawy i rury, której zadaniem jest odprowadzanie oparów. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów takich okapów: od klasycznych kominowych, po te nowoczesne czy rustykalne.

Okap podszafkowy

To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku kuchni o charakterystycznych meblach czy wyrazistych barwach. Przy takiej aranżacji dopasowanie okapu może być bardzo trudnym zadaniem. Znacznie łatwiej jest więc sprawić, by okap był zupełnie niewidoczny – warto więc postawić na model ukryty w szafce, który będzie wysuwany jedynie podczas pracy.

Okap nadblatowy

Takie okapy kuchenne tworzone są z myślą o zabudowie w blacie kuchennym lub nad nim. Jest to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które okaże się odpowiednie szczególnie dla osób ceniących komfort w kuchni. Okapy kuchenne nadblatowe dostępne są w dwóch wersjach: jako okap wysunięty na stałe lub wysuwany jedynie w momencie, kiedy ma pochłaniać opary.