smart home

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu

Wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego pojawia się temat ogrzewania domu, który jest sporym kosztem eksploatacyjnym. W wielu przypadkach ogrzewanie domu pochłania lwią część dochodów, szczególnie jeśli instalacja nie należy do najnowszych. Mając to uwadze, nowoczesne ogrzewanie domu powinno stać się priorytetem każdego inwestora czy remontującego.

Odwrót od przyzwyczajeń

Wzrost zwyczajowo stosowanych cen paliw (np. węgiel) oraz dbałość o otaczające nas środowisko, a także odwieczna walka ze smogiem skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania domu. Nie chodzi nam bynajmniej o półśrodki, które nie mają nic wspólnego ani z nowoczesnością, ani tym bardziej oszczędnością, ale o innowacyjne ogrzewanie domu skupione wokół nowych rozwiązań technologicznych.

Nowocześnie — z natury

Nowoczesne ogrzewanie domu to przede wszystkim zgoda z otaczającą nas naturą, która jest łagodna dla naszych portfeli. Odnawialne źródła energii coraz częściej są zauważane i z powodzeniem stosowane przy nowych inwestycjach. Warto jednak o nich także pomyśleć modernizując dom.

Rekomendowane pompy ciepła, a także systemy rekuperacji to jedne z pomysłów na stworzenie dobrej instalacji grzewczej w nowoczesnym domu. Pobierające z otoczenia pompy ciepła praktycznie rozwiązują problem związany z koniecznością kupowania opału. Koszt tego rozwiązania na ten moment nie jest tani, aczkolwiek jednorazowy wydatek należy potraktować jak oszczędność na przyszłość.

Chętnie stosowane kolektory słoneczne czy systemy fotowoltaiczne to co prawda spory wydatek inwestycyjny, ale znikome koszty ogrzewania. Oczywiście ogrzewanie przy pomocy kolektorów słonecznych jest uzależnione od stopnia nasłonecznienia, ale zastosowanie tego rozwiązania może z powodzeniem ogrzać dom o powierzchni do 120 metrów kw. W pozostałych przypadkach kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzewania wody w domu i być systemem wspomagającym inny rodzaj ogrzewania.

Nie tylko ogrzewanie domu

Pamiętajmy, że mądre ogrzewanie domu to także system zarządzania temperaturą, która powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych, naszej aktywności oraz funkcyjności pomieszczeń. Decydując się na nowoczesne ogrzewanie domu, weźmy także pod uwagę panele sterujące temperaturą.