• Home
 • /
 • Dom i wnętrze
 • /
 • Oświetlenie do łazienki – 3 rzeczy o których warto pamiętać

Oświetlenie do łazienki – 3 rzeczy o których warto pamiętać

Wybór odpowiednich kafli lub armatury łazienkowej jest gwarancją zadowolenia podczas użytkowania każdej łazienki. Podobnie wygląda kwestia oświetlenia. Wbrew pozorom to bardzo istotny czynnik, od którego zależy nie tylko ładny i czysty wygląd pomieszczenia, ale i jego funkcjonalność. Zobacz, o jakich rzeczach warto pamiętać, wybierając oświetlenie do łazienki.

1. Główne oświetlenie w łazience jest najważniejsze

Wybór rodzaju lamp oraz ich lokalizacja w łazience są bardzo ważne, lubimy przecież jasne i dobrze oświetlone wnętrza. Nie zawsze możemy pochwalić się dużą i przestronną łazienką, nie zawsze również mamy w łazience okno, które jest źródłem naturalnego światła. Zwłaszcza w małych i pozbawianych okien łazienkach należy dobrze dopasować oświetlenie. Właściwy dobór lamp może dodać im objętości, ponieważ dobrze oświetlone pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

Wybierając źródła światła do łazienki, należy pamiętać, by:

 • wszystkie oprawy łazienkowe przeznaczone były do montażu w pomieszczeniach mokrych
 • źródła światła były niezależne, czyli montowane na oddzielnych obwodach, co pozwoli włączać je pojedynczo, a nie wszystkie jednocześnie
 • największe światło powinno dawać oświetlenie górne w postaci lamp umieszczonych zaraz pod sufitem lub w postaci oświetlanych sufitów podwieszanych, dobrym rozwiązaniem będą równie oprawy natynkowe: plafoniery czy reflektorki, punktowe wpuszczane w konstrukcje g-k, listwy i taśmy LED oraz długie świetlówki
 • jeśli zdecydujemy się na światło nad wanną, powinno być one tak dobrane, by nie oświetlało osoby, która w niej leży
 • w małych łazienkach nie warto wieszać lamp zwisających, ponieważ zabierają miejsce i mogą być mało praktyczne
 • warto zadbać o oświetlenie, które pozwoli nam się odprężyć i zapewni nastrojowy klimat, nie powinno to być ostre światło, najlepiej dyskretne o niedużym natężeniu, na przykład światłowody umieszczone pasmowo nad wanną lub wzdłuż jej cokołu.

2. Najlepsze światło, by zrobić makijaż to światło naturalne

Każda kobieta wybierając oświetlenie do łazienki powinna wziąć pod uwagę fakt, że przy tym właśnie oświetleniu będzie codziennie robiła makijaż. Dlatego też wybór oświetlenia nad lustro jest tak ważny. Powinno dawać one jasne, wyraźne światło, które nie zmieni koloru twarzy.

Aby twarz było odpowiednio doświetlona można zastosować oprawy oświetleniowe rozmieszczone po bokach lub nad lustrem. Można również połączyć te dwa źródła światła i uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Jeśli zdecydujemy się na boczne źródła światła, to najlepszym wyborem będą kinkiety o zamkniętych, jasnych i matowych kloszach, w przypadku oświetlenia umiejscowionego nad lustrem, to dobrym pomysłem będą lampy z regulowanym kątem padania światła.

3. Odpowiednia barwa światła to podstawa

Wybierając oświetlenie do łazienki mamy do wyboru kilka różnych barw światła:

 • biała ciepła
 • biała dzienna, neutralna
 • biała zimna.

Oświetlenie nad lustrem lub po jego bokach powinno dawać światło o barwie dziennej lub neutralnej, ponieważ nie zmienia ona koloru skóry. Biała, neutralna barwa światła będzie więc najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie precyzyjne wykonanie makijażu.

Neutralna barwa sprawdzi się również w pozostałych źródłach światła łazienki, zarówno tych dyskretnych i dających mniejsze światło, jak i tych głównych.

Barwa zimna wpada nieco w niebieski, nie nadaje ona przytulnego klimatu, raczej surowy, dlatego też w łazienkach stosowana jest najrzadziej.

Najczęściej wybierane jest oświetlenie o barwie ciepłej. To właśnie ono nadaje łazience, przytulną i ciepłą atmosferę i chociaż przy lustrze oświetlenie o tej barwie może lekko zmienić kolor twarzy na bardziej żółty, to i tak wiele osób decyduje się właśnie na tą barwę.

Warto poświęcić chwilę czasu i wybrać właściwe oświetlenie do łazienki. Z czasem bowiem będziemy doceniać jego funkcjonalność coraz bardziej.