• Home
  • /
  • Lifestyle
  • /
  • Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
rozmowa o pracę

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Szukanie nowej pracy bywa dość czasochłonnym i stresującym zadaniem, tym bardziej, jeśli na wymarzone stanowisko jest dużo chętnych. Warto pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie w ocenie naszej kandydatury ma rozmowa kwalifikacyjna, na której musimy zrobić bardzo dobre, pierwsze wrażenie. Dziś podpowiemy, jak się przygotować do rozmowy o pracę, aby wypaść doskonale.

Zadbaj o CV

Zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną zwykle dokonuje się na podstawie CV przesłanego przez kandydata. To właśnie ono stanowi pierwszą informację o umiejętnościach i osiągnięciach kandydata i ono ma za zadanie “zauroczyć” przyszłego pracodawcę lub rekrutera, wyróżniając nas na tle innych osób ubiegających się o dane stanowisko. 

Profesjonalne CV składa się z części prezentującej nasze dane personalne, najlepiej ze zdjęciem. Następnie przedstawiamy nasze doświadczenie oraz dotychczasowe zatrudnienie, umieszczając na samym początku to najbardziej aktualne. W kolejnej części opisujemy nasze wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności. Tę część należy wypełnić w sposób precyzyjny, uwypuklając elementy adekwatne do stanowiska, o które się ubiegamy. W CV nie może również zabraknąć informacji o naszych zainteresowaniach, ukończonych kursach i szkoleniach. 

Całość powinna być przedstawiona w sposób zwięzły i przejrzysty tak, aby na pierwszy rzut oka można było wychwycić ważne informacje.

Nie zaśmiecajmy CV zbędnymi informacjami, które nie mają dla rekrutera żadnego znaczenia.

Zadbaj o strój

Niezwykle ważnym elementem naszej oceny przez osobę rekrutującą jest nasz strój. Choć mogłoby się wydawać, że przecież nie on jest ważny w aspekcie danego zawodu, to jednak dużo o nas mówi. Dlatego istotne jest, aby był on dopracowany w najmniejszym detalu.bez względu na to, o pracę w jakim zawodzie się staramy, nasze ubranie musi oddawać szacunek do osoby, z którą się spotykamy. Powinno być zatem eleganckie i estetyczne –  czyste, wyprasowane, dobrej jakości i dopasowane do naszej sylwetki. W przypadku panów polecamy założenie koszuli i marynarki lub gładkiego swetra w serek, spodni o prostym kroju i półbutów skórzanych. Jeśli natomiast aplikujemy na stanowisko wysokiej rangi, na przykład kierownicze lub dyrektorskie, wówczas niezbędne będzi założenie garnituru oraz krawata. 

Jeśli chodzi o strój damski, to panie mają dużo więcej możliwości stworzenia odpowiedniej stylizacji na rozmowę o pracę. Najbardziej uniwersalnym zestawem będzie biała koszula, marynarka i proste spodnie, do których możemy założyć półbuty lub czółenka na obcasie. Z powodzeniem też możemy założyć prostą sukienkę do kolana o stonowanej kolorystyce, do której założymy buty lub buty na obcasie. Subtelna biżuteria i naturalny makijaż doda nam elegancji oraz pewności siebie.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Aby korzystnie wypaść na rozmowie o pracę, warto przygotować się do niej i przemyśleć wcześniej odpowiedzi na standardowe pytania o nasze doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Jeśli zmieniamy pracę, przygotujmy się także na pytanie o powód tej zmiany. Na rozmowie na pewno pojawią się także pytania o nasze oczekiwania finansowe, więc zastanówmy się nad tym, aby mieć gotową odpowiedź. Oczywiście każdy rekruter ma swój zestaw pytań, które zada każdemu kandydatowi, niektóre z nich trudno będzie nam przewidzieć. Aby jednak nie wyglądać na osobę zaskoczoną lub zdezorientowaną, warto zacząć odpowiadać w sposób ogólny, lecz podkreślający naszą pewność siebie, aby dać sobie czas na sformułowanie we własnej głowie konkretnego wniosku. Unikajmy pauz i ciszy oraz nerwowego “yyy”, gdyż to będzie świadczył o braku profesjonalizmu.

Nie bójmy się także zadawać pytań dotyczących danego stanowiska, zakresu obowiązków czy warunków socjalnych – to w końcu naturalne w przypadku osoby, która poważnie myśli o danym zatrudnieniu.

Pamiętajmy także o tym, aby po rozmowie wysłać maila z podziękowaniem za rozmowę. Będzie to wyraz szacunku dla rekrutera i pozostawi po nas dobre wrażenie.

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujący etap rekrutacji, ale jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy, przebiegnie ona w sposób przyjemny i przychylny. Warto więc pamiętać o powyższych wskazówkach, aby na rozmowie o pracę wypaść jak najlepiej i prezentować się korzystnie na tle innych kandydatów.