Jak wybrać właściwe buty do fitnessu?

Buty na fitness powinny być przede wszystkim lekkie, wygodne i wykonane z oddychających materiałów. Muszą amortyzować stopę, a jednocześnie być dość stabilne. Warto pamiętać o tym, że trening w zwykłych tenisówkach czy trampkach nie jest dobrym pomysłem. Wybranie nieodpowiedniego obuwia skończyć się może bowiem nawet urazem kolana czy kręgosłupa. Jak zatem wybrać najlepsze buty na fitness?

Buty do fitnessu – jakie wybrać?

Najważniejszym elementem butów w tym przypadku jest podeszwa. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji obuwia zapewniają bardzo wysoki komfortu treningu. Dzięki temu stopa nie męczy się nawet po długotrwałym wysiłku fizycznym. Buty na fitness powinny ponadto cechować się odpowiednią przyczepnością, biorąc pod uwagę warunki, w których ćwiczenia się wykonuje. W przypadku treningu na śliskim parkiecie, poślizgnąć się nie jest trudno. Wówczas buty muszą mieć wysoką przyczepność. Przy okazji powinny zapewniać stabilizację.

W niektórych rodzajach fitnessu wykorzystuje się w końcu ciężkie przyrządy, co nie pozostaje bez wpływu na ośrodek równowagi. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór obuwia sznurowego, które przez cały czas utrzymuje piętę w stałej pozycji, co zapobiega zwichnięciu kostki czy urazowi kolan.

Co wziąć pod uwagę wybierając buty do fitnessu?

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest amortyzacja. Na rynku np. w Adidas wyprzedaż  dostępne są modele butów do fitnessu, które posiadają wbudowaną w podeszwę specjalną poduszkę żelową lub powietrzną. Poduszka pomaga amortyzować wstrząsy i znacznie zmniejsza ryzyko różnego rodzaju urazów. To szczególnie istotne w przypadku ćwiczeń wykonywanych na twardej podłodze.

Podczas zakupów butów na fitness pamiętajmy, że spore znaczenie ma również materiał, z którego są one wykonane. Najlepiej postawić na model ze skóry naturalnej i przepuszczającej skórę siateczki. Syntetyczne materiały niestety utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłową wentylację i prowadzą do pocenia się stóp.

Czy desing ma znaczenie?

Oczywiście sporo osób, wybierając buty do fitnessu bierze pod uwagę ich wygląd. W końcu często są to buty noszone również na co dzień. Obecnie w sprzedaży znajdują się modele w szerokiej gamie kolorystycznej. Co więcej, niektóre firmy pozwalają nawet na samodzielne zaprojektowanie butów dla siebie.

Design butów do fitnessu nie ma wpływu na ich funkcjonalność, ale jest istotny z punktu widzenia dobrego samopoczucia. Im bardziej buty są efektowne wizualne, tym oczywiście wyższa jest ich cena. Co ciekawe, niektórzy producenci zachęcają klientów do kupna ich butów powołując się na stosowanie nowoczesnych technologii. Niektóre mają nawet zwiększać efektywność wykonywanych ćwiczeń. Eksperci uczulają jednak i podkreślają, że jest to tylko chwyt marketingowy.. W praktyce design i tzw. nowoczesne technologie nie powinny przesłaniać innych, istotnych czynników, które w tym przypadku mają większe znaczenie. Modne buty, które zachwycają wyglądem, nie zawsze sprawdzą się podczas treningów i ćwiczeń fizycznych.