facet

Krawat czy muszka

Kiedy szykujemy się do jakiejś szczególnej uroczystości, zastanawiamy się co wybrać krawat czy muszkę. Większość z nas wybiera krawat, a tylko nieliczni muszkę, pytanie jakie się pojawia to: czy nasz wybór powinien być podyktowany wyłącznie naszym gustem?

Czy istnieją sztywne reguły ubioru?

Obecnie wymagania dotyczące przestrzegania kanonów ubioru mocno zelżały i w dużej mierze opierają się na aktualnej modzie. Ta zmienia się co jakiś czas, więc raz w przewadze są krawaty, a raz muszki. Jeżeli jednak chcemy być eleganccy i przestrzegać sztywnych wyznaczonych reguł, powinniśmy wiedzieć co i jak. Przede wszystkim warto jest uświadomić sobie, że garnitur czyli strój powszechnie uważany za najwyższy poziom elegancji, w rzeczywistości taki nie jest. Jest to co prawda strój formalny, ale zakładany również do pracy. Inne formy eleganckich ubrań męskich to smoking oraz frak.

Kiedy krawat, a kiedy muszka?

Jeżeli chodzi o muszkę to wybór jest prostszy. Muszkę możemy założyć do wszystkich trzech rodzajów strojów. Krawat w zasadzie możemy zakładać tylko do garnituru oraz do koszuli, ale i tutaj są wyjątki. Krawatu ie należy zakładać do koszuli z krótkim rękawem, co niestety jest często spotykane. Obecnie jednak najczęściej nosimy garnitury. Są one wygodne oraz powszechnie uznawane za wystarczające. Czasem zdarzają się sytuacje kiedy mamy zaproszenie na bankiet lub uroczystość, na której wypada mieć smoking albo frak, ale zazwyczaj jest to jasno określone (wówczas czy tego chcemy czy nie jesteśmy “skazani” na muszkę).

Muszka uchodzi ogólnie za bardziej oficjalną ozdobę, wybierajmy ją zatem wtedy kiedy chcemy się wyróżnić na tle innych gości oraz uczestników (na przykład na własnym ślubie).

Moda codzienna

Obecnie zarówno marynarki jak i inne elementy strojów formalnych wchodzą do mody codziennej. Krawaty również to zrobiły, a muszki powracają do łask. Obserwuje się przesyt krawatami i młodzi ludzie coraz częściej sięgają po muszkę. Muszka uchodzi również za bardziej wygodną w noszeniu, chociaż trudniej się ją zawiązuje. W modzie codziennej na szczęście wymyślono już na tyle dużo dostępności od formalnych reguł, że możemy eksperymentować do woli.