Kazimierz Dolny

Weekend w Kazimierzu

Kazimierz Dolny, zwany również Kazimierzem nad Wisłą, jest jedną z najpopularniejszych dla turystów miejscowości w województwie lubelskim. Atrakcje Kazimierza Dolnego wiążą się z jego historią, urokliwą zabudową oraz pięknymi krajobrazami. Ponadto, miasto oferuje także coś dla najmłodszych.

Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Każde miasto ma pewne obowiązkowe punkty na liście miejsc do zwiedzania. Rynek w Kazimierzu nad Wisłą jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w mieście, głównie ze względu na charakterystyczną, znaną w całej Polsce studnię. Na Kazimierzowskim rynku szczególną uwagę przykuwają dwie Kamienice Przybyłów, wprowadzające klimat włoskiego renesansu na małopolski plac otwarty dla turystów.
Renesansowy wygląd powinniśmy zobaczyć również w sakralnym wydaniu. Położony na wzgórzu kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym przyciąga nie tylko ciekawych turystów, ale również studentów ASP i architektury.
Jeśli o wzniesieniach i miejscu kultu mowa, w Kazimierzu nad Wisłą trzeba wejść na Górę Trzech Krzyży, z której roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i rzekę!

Co robić w Kazimierzu nad Wisłą?

Miasto jest ciekawe dla turystów nie tylko ze względu na to, co można zobaczyć, ale i co można zwiedzić lub zrobić w tej lokalizacji. Zwiedzanie zwyczajowo rozpoczyna eksploracja Zamku w Kazimierzu Dolnym, tuż za kościołem farnym. Chcąc zgłębić klimat dawnych warowni, możemy – w sezonie letnim – wybrać się na wycieczkę statkiem po Wiśle w Kazimierzu Dolnym. Z barki doskonale widoczny jest zamek w Janowcu, do którego możemy przecież przedostać się promem.
Zwiedzanie miejsc, w których czuć historię, to nie tylko budowle. Obowiązkowym punktem dla miłośników natury jest Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym. Około półgodzinna wycieczka dawną drogą handlową zdecydowanie więcej przyjemności sprawi jednak przy sprzyjającej pogodzie!

Kogut Kazimierski

Słynny kogut Kazimierski jest symbolem miasta. Związany z legendą kogut ciekawi najmłodszych turystów, a wpisuje się w ich gusta wypiekami, takimi jak maślane koguciki z drożdżowego ciasta. Najmłodszych zwiedzających powinny zaciekawić i rozruszać Magiczne Ogrody i Park Linowy w Kazimierzu Dolnym (choć nie są już atrakcjami typowo Kazimierzowskimi).