• Home
  • /
  • Lifestyle
  • /
  • Zmiana pracy i chwilowa utrata płynności finansowej
utrata płynności

Zmiana pracy i chwilowa utrata płynności finansowej

Nawet pracując na umowę o pracę na czas nieokreślony nie można mieć pewności, że nagle z dnia na dzień umowa nie zostanie wypowiedziana. Oczywiście przy większości umów określono czas wypowiedzenia, w którym pracownik może dalej pracować zarobkowo, ale jednocześnie może też szukać nowego zatrudnienia. Nie każdemu jednak udaje się znaleźć tak szybko nową pracę i może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej, zwłaszcza, jeśli do spłaty jest kredyt czy pożyczka.

Jak zaplanować domowy budżet?

Jeśli wiemy, że zostaniemy bez pracy na jeden miesiąc, a więc w zasadzie kolejną wypłatę dostaniemy za 2 miesiące trzeba dobrze sobie zaplanować budżet, aby uniknąć sytuacji, gdy nam brakuje pieniędzy. Niestety nie każdy ma duże oszczędności, ale naprawdę każdy może ułożyć dobry plan, a wtedy nie grozi nam brak płynności finansowej.

Wystarczy kartka papieru, długopis i kalkulator. Najpierw trzeba wypisać raty kredytów, pożyczek, rachunków za mieszkanie i media. To są opłaty stałe, które trzeba zapłacić w terminie. Później żywność, bilety miesięczne, paliwo czy środki czystości i ubrania.

Podczas okresu bez pracy trzeba zacisnąć pasa. Można zrezygnować z zakupu nowych ubrań, a skoro nie jeździmy do pracy np. z biletu miesięcznego.

Dodatkowe środki można zyskać np. sprzedając nienoszone ubrania przez Internet. Wbrew pozorom handel drobnymi rzeczami może dać nawet kilkadziesiąt – kilkaset złotych dodatkowo.

Dziura budżetowa

Niestety nie każdy da radę obejść się bez miesięcznej pensji. Można wziąć pod uwagę pożyczki podobne do Vivus, które bierze się przez Internet podając podstawowe dane i oczekuje na przelew. Takie pożyczki trzeba spłacić po 30-60 dniach, a więc z kolejnej otrzymanej pensji nam się to uda. Jednak warto sobie dobrze policzyć dzień, w którym spłacimy pożyczkę, aby mieć pewność, że wtedy już otrzymamy wynagrodzenie za podjętą, nową pracę.