• Home
  • /
  • Podróże
  • /
  • Wrocław w jeden dzień, czyli nowoczesna historyczna stolicy Śląska

Wrocław w jeden dzień, czyli nowoczesna historyczna stolicy Śląska

Prawdziwy punkt startowy wycieczek po Wrocławiu jest jeden. Panorama Racławicka, a właściwie oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wystawiający cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami jest standardowym punktem rozpoczynającym zwiedzanie miasta. Uważamy, że nie należy tradycji zmieniać, zwłaszcza, iż obraz olejny malowany w latach 1893-1894 doskonale nastraja do zwiedzania miasta o bogatej historii i pięknej teraźniejszości. Rozpoczynając zwiedzanie od Panoramy Racławickiej, warto zajrzeć od razu na wystawę Muzeum Narodowego. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego oraz Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, jeśli będziemy mieli możliwość, polecamy odłożyć na jeden z kolejnych weekendów, bowiem bilet do Panoramy Racławickiej umożliwia nam wejście na wymienione wystawy w terminie trzech miesięcy od daty oglądania Bitwy pod Racławicami, a wstęp na wszystkie wystawy może okazać się zbyt wymagający czasowo na jeden dzień.

Spacer po mieście łączącym epoki

Pozostając w klimacie historycznej stolicy Śląska, sugerujemy spacer w okolicach Rynku, Promenady Staromiejskiej, a także przejście Mostem Pokoju z widokiem na Ostrów Tumski i Most Grunwaldzki, skąd musimy udać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Jest to rzymskokatolicki, gotycki kościół parafialny z przełomu XIII-XIV wieku, mający status pierwszej w pełni gotyckiej świątyni w Polsce. W miesiącach wiosennych i letnich zachęcamy do wytyczenia dalszej trasy przez Most Młyński i zboczenia na Wyspę Słodową, będącą częścią staromiejskiego archipelagu wysp na Odrze. Wyspa ta słynie z kina plenerowego, koncertów i zajęć skupiających młodszych mieszkańców, jak np. gry planszowe, zajęcia sportowe, nauka tańca. Spokojna atmosfera wyspy powinna pomóc nam złapać chwilę oddechu, najsłuszniej – przy pikniku! Wracając spacerem na południe, postarajmy się wypatrzeć maksymalnie dużo krasnali, już kilka metrów po zejściu z Mostu Piaskowego, przywita nas Krasnal Miodek. Spacer uświadomi nam jak zróżnicowanym miastem jest Wrocław, w którym zaraz obok zabytków powstają kluby, bary, escape roomy.

Zasłużony odpoczynek

Niestety wszystko ma swój koniec, a udane wycieczki nie są wyjątkiem. Ostatnim punktem wycieczki powinna być dobra kawiarnia we Wrocławiu. Idealnie by było, gdyby była w stanie podsumować dzień pełen wrażeń oraz kontrastów epok, które mogliśmy podziwiać podczas wycieczki. Modnym wśród studentów miejscem jest kawiarnia Bite a donut, która łączy klasyczną kawę z nowoczesnymi donut’ami, a mieści się – jakżeby inaczej – w kamieniczce sąsiadującej z nowoczesnym budynkiem o przeszklonej fasadzie.