Wynajem roczny – wady i zalety

 

Czy można korzystać z samochodu i nie być jego właścicielem? Oczywiście jest to możliwe za pośrednictwem różnego rodzaju krótkoterminowych wypożyczalni, które oferują wynajem aut na określone godziny lub nawet minuty. A co jednak z osobami, które by chciałby wynająć samochód długoterminowo? Zwyczajnie stać się jego użytkownikiem, dajmy na to, na czas jednego roku? Czy jest to możliwe? A jeśli tak, to czy jest to w ogóle rozwiązanie opłacalne z czysto ekonomicznego punktu widzenia?

 

Na czym polega i jakie są zalety

Idea rocznego wynajmu samochodu jest bardzo prosta. Użytkownik po podpisaniu odpowiedniej umowy, otrzymuje samochód, z którego może korzystać właściwie tak samo jak ze swojego własnego. Z tym, że pozbawiony jest całego szeregu wad, które towarzyszą posiadaniu samochodu na własność.

Innymi słowy auto zawsze jest po ręką i gotowe do jazdy, kiedy tylko się chce, jednak nie trzeba zupełnie przejmować się kosztami napraw, opłacaniem ubezpieczenia lub tez przejmować się amortyzacją samochodu.

Z uwagi na to, że właściwie wszystkie oferowane przez wypożyczalnie samochody są praktycznie nowe, to wynajmujący nie dozna żadnych nieprzyjemności ze strony samego auta, czyli występujących awarii, problemów z zapalaniem, czy tez  innych kłopotliwych dolegliwości, które są właściwie codziennością w przypadku starszych aut.

 

zobacz również: tani wynajem aut – szybka i wygodna procedura

A jeśli by jednak jakaś awaria mimo wszystko wystąpiła, to wynajmujący niczym nie musi się przejmować, ponieważ po pierwsze nie będzie płacić ani złotówki za naprawę, a po drugie od razu zostanie mu udostępniony drugi pojazd.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również brak przywiązania do konkretnego modelu i egzemplarza samochodu. Podczas trwania rocznego wynajmu, wynajmujący bez najmniejszych problemów może, nawet co miesiąc, zmieniać samochód na inny. Może to robić z samego kaprysu lub też gdy coś mu we wcześniejszych samochodach nie odpowiada. Na szczęście oferta dostępnych aut jest na tyle szeroka, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie w końcu coś uszytego dokładnie pod jego motoryzacyjną miarę.

Nic nie jest wolne od wad

Niestety nawet tak zdawałoby się idealna oferta ma pewne wady, które dla niektórych klientów mogą stanowić bardzo duży problem.

Bardzo częstym przypadkiem jest zawarty w podpisywanych umowach limit kilometrów, jaki można rocznie, czyli w czasie trwania umowy, przejechać. Zwykle jest on na tyle duży, aby nie musieć się nim zupełnie przejmować podczas przeciętnego użytkowania, jeśli jednak ktoś ma zamiar wypożyczone auto wykorzystywać np. jako narzędzie do pracy i przemieszczania się po kraju, może napotkać właśnie ten problem.

Dodatkowo, problemem może być sytuacja w której auto zostanie skradzione, ponieważ bieg zdarzeń może być tutaj bardzo różny. Od zerowej konsekwencji dla użytkownika, po płacenie rat za nie posiadane auto, aż do końca okresu wynajmu, a kończąc na konieczności zapłaty odszkodowania. Wszystko jednak zawarte będzie w podpisywanej umowie, dlatego należy ją przedtem bardzo skrupulatnie przeczytać.