• Home
  • /
  • Rodzina
  • /
  • 14 pomysłów na tanie atrakcje dla dzieci w czasie wakacji
samochodzik

14 pomysłów na tanie atrakcje dla dzieci w czasie wakacji

Wakacje to ulubiony czas wszystkich dzieciaków, podczas których mogą na dwa miesiące zapomnieć o szkole i wszystkich obowiązkach z nią związanych. Większość dzieci marzy o wakacyjnych wyjazdach – na przykład w góry, nad morze lub jeziora. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wielu rodziców nie stać na zorganizowanie swoim pociechom letnich wojaży. Jednak nie jest to powód do przesiadywania w domu przed telewizorem lub komputerem. Istnieje szereg ciekawych i niedrogich rozrywek, które mogą sprawić, iż wypoczynek dziecka będzie niezwykle atrakcyjny.

Wycieczki za miasto

Rezygnacja z wakacyjnego wyjazdu wcale nie oznacza, iż dziecko jest skazane na dwumiesięczny pobyt w mieście. Letnie weekendy warto przeznaczyć na krótkie wypady za miasto, podczas których można zwiedzić okoliczne miejscowości i spędzić czas w gronie rodzinnym.

Wycieczki rowerowe

Ciekawym pomysłem na spędzenie wakacyjnego dnia jest wycieczka rowerowa po terenie miasta lub w jego niedalekiej okolicy. W tym przypadku nawet brak roweru może wcale nie być problemem, gdyż wiele polskich miast oferuje swoim mieszkańcom wypożyczalnie rowerów miejskich.

Popołudnie w kinie

Zdecydowana większość dzieciaków uwielbia seanse filmowe. Warto to wykorzystać także podczas wakacji – zwłaszcza w chłodny i deszczowy dzień. Wiele kin oferuje swoim klientom wakacyjne zniżki, co sprawia, iż rodzinny seans może być rozrywką niezwykle atrakcyjną finansowo.

Wyprawa do muzeum

Dzieci charakteryzują się naturalną ciekawością, a muzeum to doskonale miejsce, w którym owa ciekawość może być zaspokojona. Dlatego warto przeznaczyć kilka wakacyjnych dni na odwiedzenie muzealnych placówek, które w interesujący sposób pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym.

Kółka zainteresowań

Tradycją wielu miejskich samorządów jest tworzenie wakacyjnych kółek zainteresowań, w których dzieci mogą pogłębiać swoje zamiłowania do teatru, książek, rysunku i wielu innych dziedzin. Dodatkową zaletą takich kółek jest fakt, iż uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych.

Wykłady dla dzieci

Wakacyjne wykłady dla dzieci (organizowane przez specjalistów i naukowców) cieszą się coraz większą popularnością. Podczas takich spotkań dziecko może między innymi poszerzyć swoją wiedzę zdobywaną w szkole lub poznać ciekawostki finansowe, które ułatwią mu zrozumienie ekonomicznych mechanizmów rządzących światem.

Pikniki

Pikniki rodzinne organizowane w miejskim parku lub nad wodą pozwalają zapewnić dziecku namiastkę wakacyjnego wypadu na łono natury. A przygotowanie ulubionych smakołyków pociechy sprawi, iż taki piknik z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.

Wizyty w bibliotece

Zachęcanie dziecka do czytania niesie ze sobą wiele korzyści. A wakacje – wbrew pozorom – to doskonały czas na odwiedzanie biblioteki, w której można znaleźć książki z różnych dziedzin i o różnej tematyce.

Koncerty

Czas wakacji to tradycyjny okres koncertów – niemal każde miasto zaprasza na swoje sceny różnorodne gwiazdy muzyki (i to zarówno polskiej, jak i światowej). Warto skorzystać z takiej okazji, gdyż lato to często jedyna okazja, aby zobaczyć na żywo swoich ulubieńców.

Rodzinne festyny

Podczas wakacji wiele miast i miasteczek organizuje różnorodne festyny, podczas których można posłuchać muzyki i wziąć udział w organizowanych zabawach i konkursach. Większość z nich jest całkowicie bezpłatna.

Wycieczki do lasu

Rodzinna wycieczka do lasu to ciekawy pomysł na spędzenie wakacyjnej soboty lub niedzieli. Podczas takiej wyprawy można nie tylko pooddychać świeżym powietrzem, ale także nazbierać leśnych owoców i grzybów.

Wyprawa do parku

Pewną alternatywą dla wycieczki do lasu jest całodniowa wyprawa do parku, która może przynieść dziecku wiele frajdy. Karmienie kaczek bądź łabędzi, obserwowanie parkowej fontanny czy jedzenie lodów na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Wesołe miasteczko

Wesołe miasteczko to wakacyjna atrakcja, która każdego roku odwiedza wiele polskich miast. Warto sprawdzić trasę takiego kolorowego konwoju i – o ile jest to możliwe – zapewnić dziecku niezapomnianą przygodę.

Zabawy w domu

Wprawdzie wakacje to czas słońca i wysokich temperatur, to jednak zdarzają się dni, w których pada deszcz, a pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. W takich sytuacjach warto zapewnić dziecku domowe atrakcje – na przykład zabawę w teatr, wspólne pieczenie ciasteczek lub rodzinne granie w gry planszowe.

Zapewnienie atrakcyjnych wakacji dla dziecka wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Czasami wystarczy odrobina wyobraźni, czasu i zaangażowania, aby zaoferować dziecku atrakcyjne, rozwijające i przede wszystkim niedrogie rozrywki.