Co daje dziecku układanie puzzli?

Człowiek, który podzielił mapę na parę części, na pewno nie spodziewał się, że stworzona przez niego układanka zyska popularność na całym świecie. Do tej pory zastanawiamy się, jak rozsypanka, jaką są puzzle, może zająć nam nawet parę godzin dziennie.

Co daje dziecku układanie puzzli?

Czy ktoś z nas przynajmniej raz w życiu nie miał okazji układać puzzli? Pojawiały się one już podczas naszego dzieciństwa i chociaż złośliwi mogliby zauważyć, że jako dzieci niewiele z tego rozumieliśmy, dzisiaj możemy stwierdzić, iż byli w błędzie. Badania przeprowadzone na ten temat ujawniają, że puzzle pomagają w rozwoju dziecka już od najmłodszych lat.

Początkowo wspomagają w nauce kolorów, kształtów i zwierząt. Nie muszą być to tradycyjne puzzle. Te w formie kolorowych klocków, które trzeba dopasować do odpowiednich otworów, pobudzają umysł dziecka w tym samym stopniu. W późniejszych latach wymieniamy je na takie, które ułatwią dziecku poznawanie liter oraz cyfr, dokładając do tego nieco wiedzy z zewnątrz, by stopniowo ją poszerzać. Podsumowując, co daje dziecku układanie puzzli? Edukację połączoną z rozrywką, do której najmłodsi będą lgnąć bez dodatkowej zachęty.

Czy puzzle to wyłącznie pomoc w edukacji?

Wszystko zależy od tego, z jakiej strony na to spojrzymy. Większość puzzli przedstawia krajobrazy, skomplikowane konstelacje gwiazd lub sławne osoby, które swoją wiedzą przysłużyły się nauce. Jak w takim razie same obrazy mają wspomagać w edukacji?

Oczywiście zbyt skomplikowane puzzle szybciej rozzłoszczą dziecko, niż zachęcą do dalszej zabawy. Jednak jeśli wybierzemy z rozsądkiem, podczas układania dziecko z pewnością zainteresuje się przedstawianą na nich postacią lub chociażby budowlą. Po ułożeniu zechce dowiedzieć się więcej na dany temat, więc sięgnie po encyklopedię, albo poprosi rodzica i wyszukanie informacji w internecie. Takim sposobem rozrywka zachęca do edukacji.

Zbawienny wpływ puzzli?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w szkole dziecko nie zawsze ochoczo przykłada się do nauki. Główną przyczyną jest znudzenia, jaką odczuwa nasza pociecha. Dlatego nie bez powodu wielu z nauczycieli na swoich lekcjach wprowadza godziny, które są przeznaczane na układanie puzzli. Nie tylko pobudza to umysł dziecka, ale pomaga również w integracji z rówieśnikami. Jednym zdaniem, jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Nie masz pojęcia co kupić na prezent dla dziecka z okazji: urodzin, świąt, Dnia Dziecka? – Sprawdź artykuł – 95 pomysłów na prezent dla 4 latka – znajdziesz tam pomysły na prezent dla dziewczynki i chłopca.