• Home
  • /
  • Rodzina
  • /
  • Dlaczego warto zaangażować dziecko w wybór wyprawki do szkoły?
wyprawka szkolna

Dlaczego warto zaangażować dziecko w wybór wyprawki do szkoły?

Wybór odpowiedniej wyprawki do szkoły jest niezwykle ważną decyzją nie tylko dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka. Ze względu na to, nie należy odsuwać go od kompletowania wyprawki, biorąc wszystko na siebie, a zdecydować się na wspólne podejmowanie decyzji.

Wybór tornistra do szkoły

Pierwszą ważną decyzją, jaką muszą podjąć rodzice pierwszoklasisty lub malucha, który zmienił szkołę, jest wybór tornistra. Często rodzicom wydaje się, że znają oni upodobania swojej pociechy na tyle, aby móc podjąć tę decyzję w ich imieniu. Zazwyczaj kierują się oni przy tym schematami – tornister dla chłopca z samochodami, a dla dziewczynki różowy tornister z księżniczkami.

Charaktery i upodobania dzieci są jednak różne, a więc stwierdzenie z góry, że można łatwo wpasować się w ich gust, często szybko okazuje się błędne. Tornister szkolny powinien być wybierany wspólnie, podobnie zresztą jak reszta wyprawki. Ciekawą opcją może być tornister na kółkach dla chłopca, który po zajęciach szkolnych ma trenować ulubioną dyscyplinę sportu, zaś dla dzieci, które nie muszą martwić się o dźwiganie ciężkich podręczników i strojów, wystarczą małe, lekkie plecaki.

Zalety wspólnego kompletowania wyprawki szkolnej

Propozycja wspólnego podejmowania decyzji na temat wyprawki szkolnej jest bardzo ważna dla dzieci, dla których wizja uczęszczania do nowej szkoły wiąże się ze stresem. Samodzielnie dobrane, znajome przedmioty pozwolą im w pewnym stopniu poczuć się jak w domu. Ponadto zaangażowanie dziecka w ważne decyzje znacząco zwiększa zaufanie i więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicem.

Pociecha czuje się wtedy znacznie ważna, ma wrażenie, że jej zdanie jest respektowane przez dorosłych, a lekceważenie jej opinii przynosi odwrotny efekt. Warto również pamiętać, że wspólne dobieranie akcesoriów szkolnych jest ważne nie tylko w przypadku pierwszoklasistów lub dzieci zmieniających szkołę. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że pociecha znacznie chętniej będzie korzystała z akcesoriów, które sama wybierze.