• Home
  • /
  • Rodzina
  • /
  • Dziecko boi się szkoły – jak sobie poradzić?

Dziecko boi się szkoły – jak sobie poradzić?

Wielu rodziców boryka się na co dzień z uciążliwym problemem lęku swojego dziecka przed szkołą i jego niechęci do uczęszczania do szkoły. Na pewno nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy przed rozstaniem z rodzicem dziecko zaczynało płakać, było zdenerwowane i rozdrażnienie. Takie sytuacje wiążą się z dużym stresem i mogą być szkodliwe pod względem psychologicznym dla każdego dziecka.

Najważniejsza jest zawsze rozmowa

Jak uchronić swoje dziecko przed stresem związanym z rozpoczęciem uczęszczania do szkoły? Wielu rodziców zastanawia się co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły. Najważniejsza jest dobrze przeprowadzona rozmowa między rodzicem, a dzieckiem, podczas której rodzic tłumaczy swojemu dziecku ze szczegółami wszystko, co spotka go w nowym miejscu. Taka rozmowa pomaga oswoić się dziecku z nową sytuacją. Rodzic powinien przedstawiać szkołę w pozytywnym znaczeniu, powinien zaś unikać opowiadania stresujących sytuacji i przedstawiania szkoły w negatywnym kontekście. Pamiętajmy o tym przed pierwszym dniem w szkole, a to, że dziecko nie lubi szkoły przejdzie do historii.

Wizyta adaptacyjna w szkole

Warto przed rozpoczęciem roku szkolnego wybrać się ze swoim dzieckiem na wizytę adaptacyjną do przyszłej szkoły. Taką wizytę możemy zorganizować we własnym zakresie i wybrać się do szkoły prywatnie. Możemy też dogadać się z jakimś innym rodzicem i zabrać kilkoro dzieci, wtedy naszemu dziecku będzie na pewno raźniej. Taka wizyta adaptacyjna oszczędzi naszemu dziecku zaskoczenia podczas pierwszego dnia w szkole oraz wzbudzi w dziecku zainteresowanie nowym miejscem. Taka wizyta pomaga naprawdę wielu rodzicom i warto skorzystać z takiego pomysłu wspólnie z innymi rodzicami.

Warto skorzystać z tych dwóch rad, a na pewno oszczędzimy naszemu dziecku szoku i stresu związanego ze szkołą.