odmawianie dziecku

Sztuka odmawiania dziecku

Nie ma rodziców idealnych. Każdy rodzic popełnia czasem jakieś błędy, bo każdy z rodziców jest tylko człowiekiem. Jednymi z najczęściej popełnianych błędów są jednak te związane z odmawianiem. Łatwo jest zaobserwować, szczególnie w sklepie, gdzie dzieci domagają się kupienia jakiejś rzeczy, że rodzice po prostu nie radzą sobie z odmawianiem. W takim razie jak odmawiać dziecku?

Bądź spokojny

Przede wszystkim w każdym momencie rozmowy z dzieckiem, nie tylko przy odmawianiu, należy być spokojnym. Nerwy nie sprzyjają żadnej komunikacji, ani z dorosłym, ani z dzieckiem. Dlatego nawet kiedy jesteśmy zdenerwowani, nie powinniśmy krzyczeć do dziecka, że czegoś mu nie kupimy. Te same słowa wypowiedziane spokojnie zadziałają o wiele lepiej.

Znajdź czas na wytłumaczenie

Nie, bo nie to argument, który nie przekonuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli chcemy, by nasze dzieci traktowały nas poważnie powinniśmy zawsze znajdować czas na rozmowę i tłumaczenie naszych decyzji. Jeśli nie chcesz kupić czegoś dziecku, bo domowy budżet nie ma się akurat najlepiej, powiedz mu o tym. Jeśli nie chcesz by maluch jadł zbyt dużo słodyczy, również możesz powiedzieć jak niekorzystny wpływ ma cukier na organizm człowieka.

Nie kłam!

Jest to jedna z najważniejszych zasad, której niestety duża część rodziców nie przestrzega, myśląc sobie, że małe kłamstewko nie zaszkodzi, a może wręcz pomóc. Owszem, chwilowo kłamstwa działają, ale jedynie chwilowo. Stopniowo doprowadzają do tego, że dziecko przestaje nam ufać i również samo zaczyna posługiwać się kłamstwami. Jeśli nie chcemy kupić czegoś dziecku powinniśmy powiedzieć mu prawdę, dlaczego nie chcemy tego zrobić. Jeśli nie kupujemy maluchowi kolejnego samochodziku, ponieważ uważamy, że ma ich już zbyt wiele, powiedzmy o tym, a nie wymyślajmy, że z pieniędzmi krucho. Taka postawa z pewnością zaprocentuje w przyszłości.