dzieci

Zabawa: uczy i kształci!

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, niezależnie od jego miejsca zamieszkania, kultury, religii czy płci. Antropolodzy zgodnie przyznają, że nie istnieje cywilizacja, której członkowie nie podejmowali by tej aktywności. Nie tylko każde dziecko, ale i dorośli, potrzebują wytchnienia od codziennych obowiązków. Warto wiedzieć, że w przypadku maluchów, zabawa pełni ponadto ważne funkcje edukacyjne jak na przykład: poznawcze, społeczne czy emocjonalne. Aktywność zabawowa może być podejmowana w różnych miejscach, a ograniczeniem może okazać się jedynie wyobraźnia.

Gdy za oknem deszcz

Mimo, że zbliżają się coraz cieplejsze dni, a jak wiadomo dzieci uwielbiają figle na placach zabaw i podwórkach, to niestety w naszym kraju nie brakuje deszczowej i wietrznej pogody. Jak się okazuje, nie wszyscy rodzice wiedzą jak zorganizować dzieciom zabawę w domu, jeśli nie mogą bawić się na dworze. Wiele badań na ten temat obrazuje, że zdecydowana większość najmłodszych spędza deszczowe dni przed ekranem telewizora, tabletu czy smartfona. W trosce o rozwój najmłodszych to my – dorośli – powinniśmy mieć kontrolę nad sposobem spędzania ich czasu w domu. Wbrew pozorom istnieją alternatywy dla użytkowania elektroniki, które przyniosą dzieciom wiele radości, niezależnie od ich wieku.

Młodzi artyści, świat dzieci

Pierwszą propozycją są zabawy plastyczne. O ile pokolenie ludzi urodzonych kilkadziesiąt lat temu sprowadziłoby ten punkt do rysowania kredkami- to współczesne możliwości są niemal nieograniczone. Każdego dnia na rynku pojawiają się coraz to nowe materiały plastyczne. Specjalne tablice (na przykład magnetyczne), wiele mas plastycznych (papierowa, slime, solna), piasek kinetyczny, sztuczny śnieg – to tylko garść propozycji na, nawet wielogodzinne, kreatywne spędzanie czasu.
Zabawy tematyczne to nieograniczona możliwość na stanie się, choć na chwilę, kimkolwiek (a nawet czymkolwiek) zechce. Dzieci uwielbiają zabawy w policjantów, nauczycieli, lekarzy czy nauczycieli. Podejmowana w ten sposób aktywność pozwala im wejść w świat dorosłych oraz uwielbianych przez siebie bohaterów książek czy programów telewizyjnych. Ma również ogromny wpływ na kształtowanie dziecięcej kreatywności.

Puzzle, układanki – dopełnienie całości

Jeśli są rodzice zastanawiający się jak wspierać rozwój intelektualny dziecka, a zarazem jego zdolność koncentracji, to istnieją zabawy dla dzieci mogące to wspomagać. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju puzzle, układanki, a nawet przestrzenne zagadki logiczne. Warto więc odwiedzić sklepy z tymi produktami i poprosić o pomoc w wyborze doświadczonych sprzedawców, znających największe hity i nowości wśród najmłodszych.
Podsumowując, zabawa w domu wcale nie musi być monotonna i nudna. Paleta możliwości w tym przypadku jest nieograniczona i zależy wyłącznie od zaangażowania rodziców i przedstawienia propozycji zabaw w sposób atrakcyjny dla dziecka.