• Home
  • /
  • Rodzina
  • /
  • Jak zorganizować dziecku ferie w domu?
ferie w domu

Jak zorganizować dziecku ferie w domu?

Zbliża się czas ferii zimowych, które dla dzieci są czasem na odpoczynek od szkolnych obowiązków i okazją do rozwijania swoich zainteresowań. Niestety nie wszystkich stać na zafundowanie dziecku wyjazdu. Zatem jak spędzić konstruktywnie czas z dzieckiem?

1. Zajęcia zorganizowane

Jeśli dziecko zostaje w domu na czas ferii zimowych warto rozejrzeć się za zajęciami zorganizowanymi takimi jak np. „Ferie w mieście”. Domy kultury, szkoły i przedszkola organizują w tym okresie szereg zajęć plastycznych, ruchowych czy muzycznych. Dziecko może korzystać z kursów bądź warsztatów rozwijających jego talentu oraz zainteresowania. Warto jednak żeby takie zajęcia dziecko wybrało samodzielnie, ponieważ to ono ma czuć się zainteresowane tematyką zajęć. Oferta jest bardzo szeroka i obejmuje między innymi zajęcia muzyczne, ceramiczne, sportowe, taneczne, komputerowe i wiele innych.

2. Zwiedzanie z rodziną

Jeśli rodzice w okresie ferii mają urlop, to wspólnie z dzieckiem mogą odkrywać piękno polskiego krajobrazu oraz polskiej kultury. Nie mówimy tutaj o kosztownych wyjazdach, ale o zwiedzaniu miejsc, które są dostępne dla rodziny. Przykładowo można odwiedzić zoo, pojechać na najbliższy stok narciarski, spędzić dzień na lodowisku lub wybrać się z dzieckiem do kina. Można także skorzystać z ofert kulturalne, którą oferuje nam miejsce zamieszkania np. muzea czy teatry.

3. W domu też jest wesoło!

Jeśli dziecko jest zmuszone do pozostania w domu w okresie wolnym od szkoły to nic! W domu także może być ciekawie i przyjemnie Należy zorganizować dziecku czas np. poprzez zabawy plastyczne. Może być to rysowanie, malowanie lepienie z plasteliny. Wspaniałą formą rozrywki mogą być odlewy gipsowe dla dzieci, które mogą zostać samodzielnie ozdobione przez dziecko. Takie wykonane prace mogą stanowić wspaniały prezent dla członków najbliższej rodziny. Inną bardzo fajną formą rozrywki są gry planszowe oraz gry logiczne. Szachy, warcaby, scrabble itp. pomagają dziecku przykładowo rozwijać pamięć i logiczne myślenie.