salon

Chromecast – czym jest i do czego służy?

Chromecast to urządzenie o nieco zagadkowym wyglądzie. Na myśl przywodzi przerośnięty pendrive z HDMI zamiast USB. Wewnątrz umieszczony jest sprzęt pozwalający na dostarczenie do telewizora obrazu przy użyciu Wi-Fi.

Chromecast – skąd się wziął?

Chromecast jest urządzeniem stosunkowo nowym. Pojawił się na rynku w połowie 2013 roku. Można uznać go za zastępcę odtwarzacza multimedialnego Nexus Q, który nie został przyjęty przychylnie przede wszystkim ze względu na swoją wygórowaną cenę. Tymczasem Chromecast kosztuje mniej niż 300 zł, a jednocześnie ma znacznie większe możliwości.

Zastosowanie Chromecast

Przystawka Chromecast współpracuje z aplikacjami zgodnymi z Google Cast, jak również z przeglądarką Google Chrome. Po odpowiednim skonfigurowaniu Chromecast łączy się z domową siecią Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu z komputera za pomocą przeglądarki Google czy z telefonu z Androidem lub IOS. Urządzenie umożliwia odtwarzanie filmów z YouTube, jak również korzystanie z Google Play i kart przeglądarki Chrome. Ze smartfona na ekran można przerzucić zarówno wybrane aplikacje, jak i cały mobilny pulpit. Na Zachodzie urządzenie posiada jeszcze szersze zastosowanie – pracuje chociażby z takimi usługami, jak Netflix.

Działanie Chromecast

Urządzenie służy jako pośrednik między komputerem czy urządzeniem z systemem Android lub IOS. Wideo przesyłane jest przez domową sieć Wi-Fi albo pobierane z internetu. Chromecast podłącza się do telewizora przy użyciu złącza HDMI. Do zestawu ponadto dołączony jest niewielki przedłużacz, umożliwiający łatwiejsze podłączenie urządzenia w przypadku blisko umieszczonych gniazdek w telewizorze.

Chromecast wymaga także osobnego zasilania dostarczanego przez port Micro-USB łączonego z USB w telewizorze albo poprzez zasilacz z gniazdkiem prądowym. Po przeprowadzeniu konfiguracji urządzenie może funkcjonować na dwa sposoby. Z jednej strony będzie pośrednikiem między smartfonem a telewizorem, gdzie wideo jest przesyłane przez domową sieć z wykorzystaniem chmury, z drugiej komputer może przekazywać urządzeniu konkretne materiały, które ten w dalszej kolejności sam pobierze z internetu. Takie zastosowanie sprawdza się chociażby w przypadku YouTube – po zablokowaniu smartfona film nadal będzie mógł być odtwarzany na ekranie telewizora.