monitory

Monitor dla grafika – jak wybrać?

Monitor jest jednym z podstawowych narzędzi potrzebnych grafikowi do efektywnej i komfortowej pracy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie – zapraszamy do lektury!

Niezbędne minimum

Prawidłowy monitor musi wiernie odwzorowywać kolory, czyli wyświetlać barwy z palety AdobeRGB, musi mieć wysoki kontrast dynamiczny, rozdzielczość i dużą przekątną. Absolutne minimum dla grafika to monitor z ekranem o rozdzielczości FullHD – 1920 x 1080 pikseli. Minimalna matryca zaś powinna mieć 23 cale, a monitor powinien być wyposażony w antyrefleksyjną powłokę oraz w zaawansowane narzędzia kalibracyjne.

Bardzo ważne jest, aby monitor miał funkcje ergonomiczne, czyli aby można było regulować kąt jego nachylenia, wysokość, a także zmieniać jego orientację na pion lub poziom, w zależności od zapotrzebowania podczas pracy nad konkretnym projektem (tzw. funkcja Auto Pivot).

Ponieważ stanowisko pracy grafika to zazwyczaj więcej niż jeden monitor, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby ramka była jak najwęższa (tzw.micro edge), dzięki czemu mając ustawionych kilka monitorów, jeden przy drugim, będą się one niemal zlewały w całość nie przeszkadzając w pracy.

Wyższa półka

Im większa matryca, tym większy komfort pracy grafika, warto więc zainwestować w zakup monitora z 27- lub nawet 32-calową matrycą o wysokiej rozdzielczości 4K z trybem CAD/CAM, animacji, funkcją PBP (obraz obok obrazu) i PIP (obraz w obrazie).

Tryb CAD/CAM jest przydatny podczas pracy ze złożonymi makietami obiektów, tryb Animacji zaś charakteryzuje się tym, że podnosi jasność w ciemnych miejscach nie prześwietlając obszarów, które już same z siebie są jasne. Wszystkie te funkcje znacząco zwiększają wydajność i komfort pracy. Warto rozważyć zakup monitora z rozdzielczością ultra panoramiczną lub pełnym ultra HD.

Bardzo przydatne jest, aby monitor był wyposażony w technologię ProArt z 16-bitową tablicą LUT i z tzw. kompensacją jednolitości, dzięki czemu profil parametrów kolorów jest zapisywany bez żadnych zniekształceń.

Idealny monitor dla grafika jest także wyposażony w czujnik natężenia oświetlenia otoczenia, dzięki czemu automatycznie dostosowuje jasność ekranu do światła w pomieszczeniu, co z kolei przekłada się na mniejsze zmęczenie wzroku. Komfort pracy znacząco zwiększa także niska emisja tzw. niebieskiej składowej światła (Low Blue Light) oraz niemigające podświetlenie LED.

Najpopularniejsi producenci to Asus, LG, Benq, Eizo i NEC.

Ponieważ grafik spędza przed monitorem długie godziny wytężając wzrok, warto zainwestować w porządny, ergonomiczny i bezpieczny sprzęt, który zapewni komfort, nie nadwyręży zdrowia i pozytywnie wpłynie na efektywność jego pracy.