O czym warto pamiętać zamawiając kuriera?

Zamawianie kuriera obecnie jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko może być teraz załatwione za pośrednictwem internetu w kilka minut. Mimo to przed zamówieniem kuriera należy się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę? Jak należy się przygotować?

 

Sprawdzenie cen i regulaminu

Może się to wydawać oczywiste, jednak nawet oczywiste sprawy mogą nam “uciec”. Warto jest porównać ceny różnych przewoźników oraz sprawdzić, jakie rozmiary paczek obsługują. Popularne porównywarki oraz strony brokerów kurierskich pomogą Ci ustalić, w jakiej firmie najbardziej Ci się opłaca nadać przesyłkę.

Pamiętaj również, aby dokładnie przeczytać regulamin interesującej Cię firmy kurierskiej. Znajdziesz w nim informacje, jakiego typu przedmioty nie mogą zostać przesłane w ramach usług danego przewoźnika. Przedmioty te mogą się różnić się między przewoźnikami, więc upewnij się, gdzie możesz nadać interesującą Cię paczkę. W większości przypadków zastrzeżenia te dotyczą materiałów niebezpiecznych bądź nielegalnych, jednak u poszczególnych przewoźników mogą się znaleźć innego typu przedmioty, przykładowo papierosy bądź biżuteria.

 

Przygotowanie paczki

 

Przed zamówieniem przewoźnika dobrym pomysłem jest przygotować i zapakować przesyłkę. Zaoszczędzi nam to czasu podczas odbierania przesyłki przez kuriera. W miarę możliwości postaraj się spakować przesyłkę w standardowej kopercie bądź pudełku – dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat za przesyłkę niestandardową. Pamiętaj ją również zmierzyć i zważyć – jej wymiary będą Ci potrzebne przy zamawianiu kuriera i to na ich podstawie Twoja przesyłka zostanie wyceniona. Paczki nie musisz adresować – po złożeniu zamówienia na usługi kurierskie otrzymasz list przewozowy, który wystarczy przytwierdzić do przesyłki.

Zamawianie kuriera

Zamawianie kuriera nie jest czynnością skomplikowaną. Można bowiem tego dokonać na dwa sposoby – zadzwonić do firmy kurierskiej bądź wypełnić formularz na stronie internetowej danego przewoźnika. Formularze internetowe są wygodniejszą opcją, ponieważ możesz od razu zapłacić za przesyłkę przelewem, a na adres e-mail dostajesz gotowy list przewozowy, który wystarczy wydrukować.

Wystarczy w formularzu podać najważniejsze informacje – wymiary oraz wagę paczki, adresy nadawcy i odbiorcy oraz ewentualnie telefony kontaktowe. Na tym etapie możesz się też zdecydować na jakieś usługi dodatkowe – ubezpieczenie przesyłki, powiadomienie o dostarczeniu (PDI) lub dostawa tego samego dnia (same day delivery) to jedne z popularniejszych usług, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Część przewoźników oferuje możliwość wybrania godziny, o której kurier ma się zjawić, aby odebrać paczkę.

Po wypełnieniu formularza otrzymasz informację o koszcie usługi – możesz zapłacić za nią przelewem bądź wybrać opcję zapłaty przy odbiorze. Po uiszczeniu opłaty zostanie do Ciebie wysłany list przewozowy, który musisz wydrukować i przytwierdzić po przesyłki – możesz w tym celu użyć taśmy bądź włożyć go do koszulki, którą przykleisz na wierzchu paczki. List przewozowy zwykle trzeba wydrukować w co najmniej dwóch egzemplarzach – informacja o wymaganej ilości kopii powinna być podana na stronie przewoźnika bądź w wiadomości e-mail wysłanej wraz z listem przewozowym. Nie zapomnij zostawić również jednego dla siebie – możesz poprosić kuriera o jego podpisanie aby mieć dowód nadania przesyłki.

Po dopełnieniu wszystkich powyższych formalności pozostaje Ci tylko czekać na przyjazd kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę i wyruszy z nią w dalszą drogę.