• Home
  • /
  • Technologie
  • /
  • Okulary VR – wirtualna rzeczywistość – jak to działa?
okulary

Okulary VR – wirtualna rzeczywistość – jak to działa?

Okulary VR nie są wbrew pozorom technologią znaną od kilku niedawnych lat. Ciężkie mniej poręczne wersje sprzętu do projekcji rzeczywistości wirtualnej były opracowywane już pod koniec zimnej wojny dla celów wojskowych. Dziś na szczęście możemy radośnie korzystać z nich my.

 

Jakie elementy tworzą zestawy Virtual Reality?

Rzeczywistość wirtualna (z języka angielskiego Virtual Reality) jest ciekawym zestawieniem elementów elektronicznych, jak i wirtualnych. Oczywiście bez odpowiedniego oprogramowania niemożliwe jest korzystanie z niej w sprawny sposób. Same okulary VR będą niekoniecznie użyteczne, jeżeli nie będziemy mieli w rękach urządzeń, które pomogą nam podejmować interakcję z wirtualnym światem. Oprogramowanie stosowane w przypadku Virtual Reality jest bardzo różne. Zależne jest najczęściej od platformy, do której podłączony zostaje zestaw wirtualnej rzeczywistości. Każdy wielbiciel cyfrowej technologii znajdzie coś dla siebie. Projektor obrazu umieszczony przed naszymi oczami świetnie się sprawdza w odizolowaniu nas od zewnętrznych warunków. Mamy poczucie przebywania wewnątrz programu i uczestniczenia w jego cyfrowych projekcjach.

 

Okulary VR to technologia będąca w ciągłym rozwoju

W momencie, gdy okulary VR kilka dobrych lat temu wychodziły na rynki zachodu i dalekiego wschodu (na przykład Japonii) były niezwykle drogą elektroniką. Dziś cena ich nie jest niska, ale znacznie niższa niż na początku i nadal spada. Powstają coraz lesze aplikacje i metody zastosowania ich na potrzeby wirtualnej rozrywki. Wyobraźmy sobie film w technologii trzystu sześćdziesięciu stopni. Jeżeli jest to film dokumentalny pokazujący nam życie zwierząt na dzikiej sawannie, nie będziemy już oglądać obrazu przypominającego zdjęcie. Teraz my będziemy mieli poczucie bezpośredniego przebywania w Afryce. Odrobinę dreszczyku może nam wtedy dostarczyć niedalekie przejście lwa lub przebiegające szybko tuż obok stado antylop.

Podobnie jest z grami. Powstają już tytuły, w których można wykonując proste gesty rąk, równocześnie wykonywać czynności czysto wirtualne. Możemy odwiedzić strzelnicę, pojeździć kolejką górską. Wszystko z naszego domu, zwłaszcza gdy mamy złą pogodę. To może być też szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą doświadczyć bardzo nietypowych wrażeń w oryginalny sposób.