• Home
  • /
  • Technologie
  • /
  • Pompa ciepła – jak działa – dlaczego warto wybrać?
panel-ogrzewania

Pompa ciepła – jak działa – dlaczego warto wybrać?

Pompa ciepła to jeden z najbardziej efektywnych, a jednocześnie ekologicznych systemów ogrzewania budynków. Dzięki pompie możliwe jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu energii słonecznej i to niezależnie od pory roku.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje tak zwane dolne źródła ciepła, a więc energię zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym, a także energię geotermalną. Pompy ciepła pobierają energię słoneczną zmagazynowaną w środowisku naturalnym, a następnie wykorzystują ją do ogrzewania. Czynnik roboczy, odbiera ciepło ze środowiska naturalnego dzięki parowaniu w niskich temperaturach. Następnie sprężarka pompy ciepła doprowadza czynnik roboczy do temperatury odpowiedniej do ogrzewania. Do działania pompy ciepła niepotrzebne są żadne paliwa kopalne – wystarczą naturalne źródła energii.

Koszty eksploatacji

Pompy ciepła nie mają sobie równych ze względu na niższe koszty eksploatacji. Ich działanie wiąże się nie tylko z niewielkimi kosztami wytwarzania energii, ale także ze znikomymi kosztami konserwacji – pompy ciepła należą do bezpiecznych i stosunkowo niezawodnych urządzeń grzewczych. Ponadto nie wymagają komina spalinowego, przyłącza gazowego czy zbiorników oleju opałowego czy ponoszenia kosztów związanych z opłatami stałymi za energię elektryczną.

Zalety pompy ciepła

Ogromną zaletą pompy ciepła jest na pewno jej ekologiczne działanie. Urządzenie nie wykorzystuje paliwa kopalnianego, nie emituje więc dużej ilości dwutlenku siarki czy sadzy. Dzięki pobieraniu energii przede wszystkim z dolnych źródeł ciepła urządzenie nie zanieczyszcza środowiska. Ponadto pompa ciepła pracuje bardzo cicho i całkowicie automatycznie. Nie trzeba więc pamiętać o zapasie oleju czy serwisie kotła. Brak zbiornika oleju i komina pozwala także zyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Podczas działania pompa nie wytwarza płomienia, a tym samym nie stanowi zagrożenia pożarowego. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ulatniania się gazu czy wycieku oleju. Co więcej, system grzewczy z pompą oferuje najwyższy komfort ogrzewania i obsługi – oddawanie ciepła odbywa się przy użyciu niskotemperaturowego systemu ogrzewania, co pozwala zapewnić przyjemny oraz zdrowy klimat pomieszczeń.