dron

Taxówka dron – pomysł z Dubaju

Dubaj już słynie z luksusu i ekstrawagancji, dlatego też nikogo nie zdziwiła próba zrewolucjonizowania transportu miejskiego, poprzez wprowadzenie taxówki drona. Zapowiada się na to, że jeszcze w 2017 roku pierwsze urządzenia wzbiją się w powietrze. Czym jest zatem projekt taxówka dron?

Autonomiczna powietrzna taksówka już wkrótce dostępna

Władze Dubaju wpadły na pomysł stworzenia pewnego innowacyjnego systemu, a mianowicie taxówek powietrznych. Udało się już nawet przeprowadzić test, na razie bez pasażerów. Taxówka dron przypomina kształtem helikopter i została wyposażona w napęd elektryczny. Zakłada się, że w przeciągu pięciu lat zostanie przeprowadzonych wystarczająco dużo kolejnych testów, dzięki którym twórcy upewnią się co do bezpieczeństwa latających taxówek. Maszyna ta została wyposażona między innymi w spadochrony i zasilana jest przez dziewięć niezależnych od siebie systemów baterii.

 

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Według dubajskich twórców taxówka dron będzie w stanie zabrać w podróż tylko jedną osobę, wraz z jej bagażem podręcznym. Waga bagażu i pasażera nie mogą jednak przekroczyć stu kilogramów. Zasilanie, w które zostało wyposażone urządzenie, wystarcza na trzydziestominutowy lot. Można nim pokonać około pięćdziesięciu kilometrów. Pasażerowie mogą liczyć na wygodę w postaci miejsca na smartfona i tabletu oraz na uchwyt na ubek. Jeśli chodzi zaś o wysokość przelotu, to taxówka dron będzie poruszać się na wysokości trzech i pół kilometra od ziemi. W Sieci dostępne są już filmy promocyjne, które zostały opublikowane przez dubajską Agencję Dróg i Transportu.

Podsumowanie

Dubaj z pewnością zadziwia, jeśli chodzi o nowinki technologiczne. Rozwija się on w dynamicznym tempie. Taxówka dron z pewnością robi wrażenie i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, życie tamtejszych mieszkańców stanie się wygodniejsze. Maszyna ma latać sama, ale możliwe będzie też zdalne jej sterowanie. Z całą pewnością wielu ciekawi to, ile będzie kosztować przelot taką zautomatyzowaną taxówką.