cwiczenia

Proste ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa

Do zaniedbania kręgosłupa prowadzi najczęściej brak aktywności fizycznej. Dlatego aby to zmienić, warto regularnie wykonywać kilka prostych ćwiczeń wzmacniających. Nie tylko wpłyną one korzystnie na układ nerwowy, ale również pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy.

Ćwiczenie kończyn

Standardowe ćwiczenie na wzmocnienie kręgosłupa wykonywane są w klęku podpartym. Dłonie należy trzymać na szerokości ramion, pod barkami. Kolana najlepiej zgiąć pod kątem prostym. Głowa powinna być utrzymywana neutralnie, ze wzrokiem skierowanym w podłogę. Plecy należy trzymać prosto, nie pozwalając im zbyt mocno się wygiąć. W tej pozycji ćwiczący na zmianę prostuje jedną nogę oraz przeciwległą rękę. Następnie kolano i łokieć przycisnąć należy do siebie, spinając przy tym brzuch. Ćwiczenie wykonywać powinno się naprzemiennie, po 10 razy w każdą stronę.

3 ćwiczenia na brzuchu

Leżąc na brzuchu wykonać można wiele ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa. Głowa cały czas powinna być skierowana w podłogę. Należy wyprostować ręce i wyciągnąć je przed siebie. Ćwiczenie polega na podnoszeniu rąk, głowy oraz klatki piersiowej. Następnie obie ręce przenieść należy na bok i dotrzeć nimi do bioder, po czym następuje powrót do pozycji wyjściowej. Stopy powinny pozostać na podłodze, należy również zachować luźne lub spięte pośladki. Wzmocnienie kręgosłupa uzyskać można również poprzez opieranie w tej pozycji głowy o przedramiona i podnoszenie na zmianę lewej i prawej nogi. Warto również spleść za głową dłonie, po czym utrzymując razem stopy, wykonać jednoczesne podnoszenie ich z barkami. Ćwiczenia te powinno wykonywać się po trzy razy, w siedmiu powtórzeniach.

Kocie grzbiety

Popularnym ćwiczeniem na wzmocnienie kręgosłupa są również kocie grzbiety. Wykonuje się je w klęku podpartym. Dłonie muszą znaleźć się na szerokości ramion, pod barkami. Kolana najlepiej trzymać pod kątem prostym. Opuszczając głowę w stronę podłogi, należy mocno wyciągnąć plecy w stronę sufitu. Jednocześnie kość ogonowa powinna być podwinięta w dół, do podłogi. W momencie powrotu do pozycji wyjściowej, ćwiczący obniża plecy i wykonuje ruch przeciwny. Wówczas kość ogonowa zadzierana jest do góry, przy jednoczesnym otworzeniu klatki piersiowej oraz skierowaniu głowy przed siebie.

Nie czekaj zacznij ćwiczyć już dziś, szczególnie jeśli wykonujesz pracę biurową i jesteś zmuszony/zmuszona siedzieć 8 h w jednej pozycji.