jesien

Alergia jesienią – sprawdź, co może uczulać

Kurz, pleśń, chwasty – to jesienne niebezpieczeństwo dla alergików. Co jeszcze uczula, jak odróżnić alergię od przeziębienia i jak się przed nią chronić jesienią?

Jesienne alergeny

Niestety koniec lata nie oznacza, że alergicy mogą odetchnąć. Powodem jest pylenie niektórych roślin, a także alergeny występujące w domu. Należą do nich:

  1. Chwasty – bylica jest najsilniej uczulającym chwastem w Polsce, nie tylko u schyłku lata, ale też wczesną jesienią. Do roślin, które również są przyczyną alergii jesiennych, należą: pokrzywa, perz, komosa, łubin.
  2. Grzyby – wzrost wilgotności powietrza dzięki deszczowej, jesiennej pogodzie oraz temperaturze do 25 stopni sprzyja namnażaniu się grzybów pleśniowych. Występują one wszędzie, dlatego alergia na pleśnie dotyczy bardzo wielu osób. Grzyby można spotkać tam, gdzie występuje wysoka wilgotność, mało światła oraz jest trudno przeprowadzić właściwą wentylację. W pomieszczeniach takich (łazienki, piwnice, pralnie) unosi się charakterystyczny zapach stęchlizny.
  3. Kurz – jest kolejnym silnym alergenem. Żyją w nim roztocza, które doskonale czują się w warunkach, jakie stwarza człowiek zimą: niewystarczająca cyrkulacja powietrza, ciepłe pomieszczenia, dużo przedmiotów pokrytych materiałami i ciągły dostęp do ludzkiego naskórka.

Alergia jesienią – jak rozpoznać?

Ponieważ symptomy alergii przypominają przeziębienie, należy zwrócić uwagę na to, kiedy one występują. Zapalenie spojówek, katar, kaszel, kichanie, stany zapalne zatok i symptomy astmy, którym nie towarzyszy gorączka, wskazują na alergię jesienną, zwłaszcza jeśli objawy te powtarzają się sezonowo.

Alergia jesienią – jak unikać?

Jedynym sposobem jest trzymanie się z dala od szkodliwych czynników ją wywołujących. Najlepiej unikać wilgotnych pomieszczeń, regularnie sprzątać mieszkanie, zrezygnować z dekoracji, w których lubią egzystować roztocza, na spacery chadzać po deszczu. Dobrze jest też brać codziennie prysznic i myć włosy, by zminimalizować kontakt z pyłkami przyniesionymi z zewnątrz.