Gdy dziecko gorączkuje..

Gorączka u dziecka często jest powodem paniki rodziców. Chcemy, jak najszybciej zareagować i skutecznie zbić temperaturę, ale emocje często biorą górę i pojawia się zdezorientowanie i pytanie co teraz. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim opanowanie i właściwa reakcja. Co zrobić? Od czego zacząć? Zobacz, jak zbić gorączkę u dziecka.

Co może być powodem gorączki u dziecka

Organizm podwyższa swoją temperaturę, gdyż właśnie w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych. U człowieka umownie mówimy o stanie podgorączkowym, jeżeli temperatura ciała wynosi powyżej 37 °C, zaś o gorączce, jeśli przekroczy 38 °C.

Gorączka u dziecka może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie muszą oznaczać od razu chorobę, jednak zawsze należy zachować czujność i sprawdzać czy temperatura rośnie, czy spada i jak długo się utrzymuje.

Do najczęstszych powodów podwyższenia temperatury ciała dziecka należą:

ząbkowanie

• reakcja poszczepienna

• infekcja wirusowa lub bakteryjna

trzydniówka

zapalenie ucha

przeziębienie i grypa

• infekcje układu pokarmowego, spowodowane na przykład przez rotawirusy

• zakażenie dróg moczowych

choroby zakaźne wieku dziecięcego jak ospa wietrzna, świnka, różyczka. 

Jak zmierzyć gorączkę

Gdy dziecko zaczyna robić się ciepłe od razu sięgamy po termometr. Warto sprawdzić, jak szybko temperatura rośnie i czy już potrzebna jest interwencja
w postaci leków przeciwgorączkowych. Czasem zdarza się, że temperatura
u dziecka zatrzymuje się w granicy stanu podgorączkowego i samoistnie spada, ale zawsze należy mieć pod ręką termometr i kontrolować sytuację.

Pomiaru możemy dokonać w  jednym z czterech miejsc:

• pod pachą – w ten sposób temperaturę możemy mierzyć dzieciom, które skończyły już 3 miesiąc życia. W tym miejscu prawidłowa temperatura ciała to  36,6 °C. Jest to jednak najmniej dokładny pomiar z medycznego punktu widzenia.

• w jamie ustnej – metodę ta stosujemy dopiero, gdy dziecko ukończy 4-5 lat. Prawidłowa temperatura w jamie ustnej to 36,9 °C.

• w odbytnicy, jest to tak zwana metoda rektalna, która stosowana jest głównie u niemowląt. Dzieciom w wieku od 0 do 3 miesięcy nie zmierzymy prawidłowo temperatury w innym miejscu. Prawidłowa temperatura przy takim pomiarze to 37,1 °C. Jest to najdokładniejszy pomiar z medycznego punktu widzenia.

• w uchu – mierzona jest temperatura błony bębenkowej, prawidłowa temperatura to 37,1 °C. Jest to pomiar o podobnej dokładności w porównaniu do metody rektalnej, lecz dużo szybszy i tańszy, dlatego popularny w szpitalach
i często stosowany przez rodziców w domach.

Jaki termometr wybrać

Do pomiaru temperatury u dziecka używamy sprawnego i nie uszkodzonego termometru elektrycznego. Obecnie możecie spotkać się z trzema głównymi rodzajami termometrów elektronicznych:

• zwykły termometr elektroniczny – jest najbardziej popularny, dostępny, prosty w obsłudze, tani i wielofunkcyjny. Można go stosować w każdym miejscu ciała, w odbycie, w ustach czy pod pachą.

• termometr skroniowy – termometr na podczerwień, który przykłada się do ciała, chociaż są też wersje „bezdotykowe”. Dedykowany jest dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia.

• termometr do ucha – to również termometr na podczerwień. Opcja dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia miedzy innymi dlatego, że wymaga precyzji. Termometry te są dość drogie i dla niektórych kłopotliwe w użyciu. Stosując tą metodę należy pamiętać o prawidłowym umieszczeniu urządzenia w kanale słuchowym i o tym, że nadmiar woskowiny może zakłócać wynik pomiaru.

Naturalne sposoby na zbicie gorączki

Gorączka u dziecka nie oznacza, że musimy od razu sięgać po leki przeciwgorączkowe jak ibuprofen czy paracetamol w syropach bądź czopkach, możemy spróbować obniżyć temperaturę naturalnymi, domowymi sposobami. Jak zbić gorączkę u dziecka bez farmakologii? Sposobów jest wiele:

• chłodne kąpiele i zimne okłady – okłady i kąpiele w chłodnej wodzie sprawdzą się nawet przy niemowlętach. To bardzo skuteczny sposób na obniżenie temperatury ciała, jednak trzeba uważać, by woda podczas kąpieli nie była zimna tylko letnia, a okłady z lodu zawsze były owinięte ściereczką, bo nie przykładamy lodu bezpośrednio do ciała. Bardzo dobrze sprawdzą się również okłady z apteki, które wystarczy schłodzić w lodówce. Zimne okłady najlepiej przyłożyć do czoła, na skronie, potylicę, pachwiny, pod kolana, na kark oraz na łydki. Malutkim dzieciom można również chłodzić nóżki i ciało za pomocą ręcznika zamoczonego w chłodnej, ale nie zimnej wodzie.

• herbata z miodem i cytryną – większym dzieciom możemy już podać herbatkę z miodem i wyciśniętym sokiem z cytryny. Dobrze, gdy do przyrządzonego napoju dodamy jeszcze odrobinę soku z malin. Miód, zwłaszcza lipowy, wykazuje działanie przeciwgorączkowe i pomaga w walce z trwającą infekcją. Cytryna ze względu na zawartość witaminy C pomaga osłabionemu organizmowi a maliny wykazują silne działanie ściągające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. W dodatku pobudzają czynność gruczołów potowych,
w związku z czym po około  30–60 minutach od spożycia naparu bądź soku
z malin osoba z gorączką zaczyna się obficie pocić, co pomaga w zbijaniu podwyższonej temperatury ciała.

• sok z owoców czarnego bzu lub napar z jego liści – czarny bez to znana od wielu lat roślina lecznicza, odgrywająca istotną rolę w medycynie naturalne, która wykazuje silne działanie napotne i pozwala szybko obniżyć temperaturę ciała. Przygotowanie naparu z czarnego bzu jest bardzo proste. Do jego przygotowania potrzebujemy 1 łyżkę suszonych kwiatów, którą zalewamy szklanką wody i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem. Nieco bardziej pracochłonne jest przygotowanie syropu z owoców czarnego bzu. Potrzebujemy
z około 1 kg dojrzałych owoców, 800 g cukru i wody. Dojrzałe owoce umieszczamy w garnku, zalewamy odrobiną wody i dodajemy cukier. Całość gotujemy aż do momentu, gdy owoce się rozpadną i puszczą sok. Następnie przecedzamy syrop przez sitko i gazę, przelewamy do wyparzonych butelek, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.