kwiatki

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej w Polsce stał się smog. Zanieczyszczenie powietrza w największych miastach kraju stale rośnie i wielokrotnie przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Taka sytuacja może prowadzić do rozwoju groźnych chorób układu oddechowego i jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Specjaliści radzą, aby powstrzymywać się od wychodzenia z domu w najgorszych dniach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Należy jednak pamiętać, że zła jakość powietrza na zewnątrz ma wpływ na to, czym oddychamy we własnym domu. Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń powietrza?

Samo wietrzenie nie wystarczy

Aby nasz dom był zdrowy, należy zadbać o nieustanną wymianę powietrza. Podstawą jest częste otwieranie okien, co pozwala na skuteczne zastąpienie „zużytego” powietrza czystym i świeżym. Jednak wietrzenie pomieszczeń przy największym smogu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Powietrze, które wpada do mieszkania w takiej sytuacji jest przecież bardzo zanieczyszczone. W okresie zimowym, kiedy smog pojawia się najczęściej, warto posiłkować się urządzeniem oczyszczającym. Tego typu maszyny można znaleźć w sklepach z urządzeniami dla gospodarstwa domowego, a wiele sklepów prowadzi również wygodną sprzedaż internetową.

Część oczyszczaczy posiada także bardzo przydatną funkcję nawilżania powietrza, co jest bardzo istotne, jeżeli w naszym domu są małe dzieci. Suche i brudne powietrze ma bowiem bardzo negatywny wpływ na pracę ich płuc, co może objawiać się bardzo przykrymi dolegliwościami. Cierpieć może również delikatna skóra dziecka. W przypadku pogorszenia samopoczucia należy więc niezwłocznie udać się do lekarza.

Zbawienna siła roślin

Tereny zielone są płucami dla miast. Nawet krótki pobyt na łonie natury z dala od wielkomiejskiego zgiełku korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co jednak zrobić, gdy nasze mieszkanie znajduje się w samym środku betonowej dżungli, a dookoła brakuje zieleni? Z pomocą przychodzą rośliny doniczkowe. Jak wiadomo pochłaniają one dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, a produkują życiodajny tlen, którego tak bardzo potrzebujemy. Jakie rośliny są w tym najlepsze? Najczęściej wybieranymi są paprocie i fikusy. Ich siła leży w ogromnych liściach o dużej powierzchni, co pozwala im absorbować większą ilość cząsteczek. Warto więc wygospodarować w domu miejsce na zielony kącik. W ten sposób uzyskamy czyste powietrze, które jest podstawowym warunkiem dla zdrowego rozwoju dziecka.